Pytania i odpowiedzi

IM WIĘCEJ PYTAŃ ZADACIE TYM WIĘCEJ ODPOWIEDZI SIĘ POJAWI

  1. Na jakich dystansach odbędą się zawody i w jakich kategoriach?

Po wysłuchaniu Waszych głosów podjęliśmy decyzję, że zawody zostaną rozegrane na dwóch dystansach – krótszym FIT – 24km, dla osób z rowerowym zacięciem turystycznym oraz na dłuższym MEGA – 62 km, dla osób z zacięciem sportowym. Na obu dystansach obowiązywać będą dwie kategorie – KOBIETY OPEN I MĘŻCZYŹNI OPEN. Oznacza to, że zawodnicy są w jednej kategorii bez względu na wiek. Osobiście liczymy, że pokażemy naszym młodszym kolegom, że starsi „pomagacze” też potrafią szybko jeździć.

  1. Kiedy muszę podjąć decyzję na którym dystansie startuję?

Decyzję można podjąć dopiero na trasie zawodów. W pewnym momencie będzie zaznaczony rozjazd dystansu FIT I MEGA. Od tego w którą stronę pojedziesz zależeć będzie długość dystansu w którym wystartujesz. Część osób w ten właśnie sposób podejmuje decyzję w zależności od własnego samopoczucia, pogody i być może nastroju. Różnica pomiędzy dystansem FIT a MEGA wynosić będzie prawie 40 km co może oznaczać jazdę dłuższą o prawie lub ponad dwie godziny. Dlatego warto przed zawodami realnie ocenić swoje możliwości i dopasować strategię jazdy do wybranego wcześniej dystansu.

  1. Czy mistrzostwa są tylko dla dobrych zawodników?

Założenie mistrzostw jest takie, że mają w nich wziąć udział zarówno Ci którzy jeżdżą na zawody (jako amatorzy) i Ci którzy jeżdżą na rowerze dla relaksu i odpoczynku, a mistrzostwa będą dla nich pierwszym startem w takiej imprezie. Każdy może jechać we własnym tempie. Ważny jest sam udział i dobre spędzenie czasu! Niektórzy będą jechać dla wyniku, niektórzy by pokonać trasę. Wśród uczestników maratonów Mazovii jest wielu takich, którzy traktują to wyłącznie jako okazję na „spokojną turystyczną jazdę z odrobinką adrenaliny związanej z linią startu i mety”.

  1. Mam rower crossowy. Czy taki rower da sobie radę na trasie zawodów?

Podczas maratonów zawsze kilka osób jeździ na rowerach bardziej crossowych, a nawet turystycznych. Trasa wokół Piaseczna należy raczej do w miarę łatwych, a ewentualne trudne odcinki zawsze można pokonać piechotą. Wiadomo, że bezpieczeństwo ma być priorytetem. Ważne jest, żeby rower był sprawny technicznie. Jeśli tak będzie, powinien dowieźć Was do mety bez przeszkód.

  1. Dlaczego start w mistrzostwach kosztuje 60 zł?

Nasze zawody stanowią dodatkowe przedsięwzięcie w ramach głównego maratonu. To trochę kosztuje. Chcemy również, aby osoby które do 05 maja wpłacą pieniądze otrzymały pamiątkowe t-shirty z mistrzostw. W związku z tym t-shirtem cena udziału jest wyższa o 10 zł. Nasze zawody są imprezą niskobudżetową (być może w przyszłym roku będzie już inaczej), dlatego wiele wydatków musi być pokryte z wpisowego, a i tak część pracy będzie wykonywana społecznie.

  1. Czy w zawodach trzeba startować w stroju kolarskim?

Konieczne jest jedynie to , aby założyć kask twardy i przyczepić numery startowe, które otrzymacie w biurze zawodów. Można jechać w takim stroju, w jakim lubi się jeździć i jaki ma się do dyspozycji.

  1. Co się stanie, jak zepsuje mi się w trasie rower lub nie będę mieć sił na ukończenie trasy?

Dobrym zwyczajem jest to, że uczestnicy zawodów często pomagają sobie wzajemnie naprawić usterki. Jeśli usterka jest poważna, lub jeśli komuś brakuje sił na dojechanie do mety, proszę zapamiętajcie numer alarmowy 609 084 184 (jest wydrukowany także na każdym numerze startowym przyczepianym do roweru). Można zadzwonić na ten numer i skontaktować się z zespołem organizatorów – udzielą pomocy włącznie z przywiezieniem uczestnika wyścigu (wraz z rowerem) samochodem na metę.

  1. Czy zawody zostaną rozegrane bez względu na pogodę?

Tak! Nawet, jak będzie mocno padać zawody będą rozegrane. Może się tak zdarzyć, że ze względu na upały, zostanie wydany zakaz wstępu do lasu. Mamy jednak nadzieję, że w maju nam to nie grozi.

  1. Czy na trasę trzeba wziąć ze sobą coś do picia, jedzenia?

Na dystansie mega – czyli 40-50 kim na których będziemy jechać – będą ustawione dwa bufety. Na każdym bufecie można się zatrzymać (pamiętajcie, żeby stanąć z boku drogi, by inni zawodnicy mogli dalej jechać) i skorzystać z napojów (izotoniczne, woda mineralna) oraz jedzenia (banany, batony energetyczne). Po maratonie na mecie możecie posilić się darmowym ciepłym posiłkiem – zazwyczaj makaron z sosem, a także skorzystać z bufetu na mecie, na którym są napoje izotoniczne, ciasto. Jeśli będziecie potrzebować „więcej” do dyspozycji macie płatną „małą gastronomię” z grillem, itp.

Pomimo możliwości korzystania z bufetu zdecydowanie zalecamy wzięcie ze sobą bidona (0,5l) z napojem izotonicznym do kupienia np. w większości sklepów spożywczych. Możecie wziąć też żel energetyczny, do kupienia przed zawodami na stoiskach. Podczas maratonu ważne jest, żeby regularnie przyjmować płyny. Dlatego własny zapas, szczególnie picia, jest konieczny..

No Comments